Hassas Konular

 


Türkmen Türklüğüne Tazehurmatu’da Menfur Saldırı

F. Sema Barutcu ÖZÖNDER

22 Haziran 2009

 

 

Irak'ta Türkmen Türklüğü her gün daha da kıskaca alınıyor. Irak Türkmen Türklüğü her tür insanlık dışı muameleye maruz kalıyor. Türkmenler en son, 20.06.2009 Cumartesi günü Tazehurmatu’da hedef seçildiler. Pazar yerinin en kalabalık olduğu saatte, öğle namazından sonra camiden çıkan halkın üzerine bomba yüklü kamyonetin patlatılması sonucu 70’in üzerinde Türkmen şehit düştü, yüzlerce masum insan yaralandı. 35 dolayında ev ve bina ise çöktü, 50’ye yakın ev de oturulamaz hâle geldi.

 

Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri Kemal Beyatlı’nın basın bildirisinde ifade edilenler durumu çok açık biçimde gözler önüne sermektedir. Irak Türklüğüne uygulanan bu türden can yakıcı olaylara karşı alınması gerekli acil tedbirler de aynı basın bildirisinde yer almaktadır:

“Masum insanları hedef alan eylemlerin Türkmen bölgelerinde gerçekleştirilmesinde gayenin Türkmen milletini sindirme ve korkutma girişimi olduğu apaçıktır. Öz be öz Türkmen olan Tazehurmatu kasabası, bu acı olayda da Türkmen kimliği ile gün ışığına çıkmıştır. Şehit olanlar, yaralılar ve evi yıkılanların tamamının Türkmen olması, bazı tarafları endişelendirmiş ve bu menfur olaya sebep olmuşlardır.

Tazehurmatu’dan gelen haberlere göre, birkaç haftadan beri kasabada yakından uzaktan ilgisi olmayan bazı gruplar, zoraki karargâh açmaya ve kasabanın demografik yapısını değiştirme çabaları Tazehurmatu halkının cesur duruşuyla engellenmiş ve yapılan girişimler hüsranla sonuçlanmıştır.      

Bir kez daha anlaşılmıştır ki görevliler Türkmen bölgelerinde güvenliği sağlamakta aciz kalmışlardır. Kerkük bölgesinde asayiş ve güvenliği sağlayan taraf, belli bir partiye bağlı ve profesyonel olmayan devşirmelerden oluşmaktadır. Bu nedenle acilen merkezî hükümetin emrinde ulusal güvenlik birimlerinin, Kerkük bölgesini kontrol altına alması gerekir. Bu bakımdan:

1. Bölgede güvenliği sağlamak için Irak hükümetinin Kerkük bölgesine el koyması ve Başbakan Maliki’nin merkezî otoriteye bağlı askerî ve polis güçlerini bölgeye sevk etmesini, 

2. Yaralıların bir an önce tedavisi ve bölge halkının bir an önce yaralarının sarılması için daha aktif davranılması,

3. Tazehurmatu halkına hizmet veren bir seyyar hastanenin orada konuşlandırılmasını ve buraya tam teşekküllü bir hastanenin de temelinin atılmasını,

4. Bu acı olayda evi, işyeri yıkılanlara veya hasar görenlere acilen devlet bütçesinden yardım yapılması;

5. Bölgede her zaman barışı tehdit eden, sürekli kanlı olayların doğmasına yol açan, militarist güçlerin geldikleri yerlere gitmelerini ve tarih boyunca barış ve güven kenti olan Kerkük ve yöresinin ayrılıkçı ve siyasî partilerin emrinde olan milislerden arındırılmasını talep ediyoruz.”

Şehit düşen Türkmen kardeşlerimize Tanrıdan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyor, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Irak Türkmen Türklüğünün içinde bulunduğu duruma duyarlılıkla yaklaşmasının her geçen gün daha da önemli hâle gelmeye başladığını düşünüyoruz.

 

 

F. Sema Barutcu ÖZÖNDER, Prof.Dr., KÖKSAV Başkanı

 

KÖKSAV E-Bülteni, KÖK Sosyal ve Stratejik Araştırmalar Vakfı (KÖKSAV) tarafından çıkarılmaktadır. KÖKSAV bağımsız ve bağlantısız, günlük siyasî konumu olmayan bir kurumdur; merkezine Türkiye ve Türk dünyasını alarak araştırmalarını ulusal ve uluslar arası sosyal, siyasî ve stratejik konulara yoğunlaştırır, araştırma ve incelemeler yapar. Dolayısıyla, bu yayında ifade edilen bütün görüşler, değerlendirmeler ve varılan sonuçlar yalnızca yazarlarına aittir.

© 2009, KÖK Sosyal ve Stratejik Araştırmalar Vakfı. Bütün hakları saklıdır.Copyright © 2009 KÖK Sosyal ve Stratejik Araştırmalar Vakfı